ΠΑΛΙΟ LAPTOP ΚΑΙ LINUX - ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Ή ΟΧΙ; ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ LAPTOP Ή ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ LINUX; |
![]() |
Έχεις ένα παλιό laptop που σέρνεται και δεν έχεις λεφτά να πάρεις καινούριο. Κάποιοι υπόσχονται ότι αν του βάλεις Linux θα γίνει Turbo. Θέλετε να δούμε την πραγματικότητα; Πάμε. Κατ’αρχάς αν αγοράσεις νέο φτηνό laptop θα το σκυλομετανιώσεις. Θα σέρνεται σαν το παλιό σου. Οπότε ξέχασε τις λύσεις των 200, 300 ευρώ. Είναι πεταμένα λεφτά. Έχεις ένα laptop που στην εποχή του ήταν καλό και δεν είναι χαλασμένο, θα ήταν κρίμα να το πετάξεις. Ακούς παντού ότι πρέπει να του βάλεις Linux για να πάει σφαίρα. Ε… ας το κάνουμε. Πήραμε 3 laptops του 2011, του 2006 και του 2008 και τους βάλαμε Linux Mint. Προτιμήσαμε αυτή την έκδοση επειδή μοιάζει πολύ με τα Windows και δεν θα έχετε ιδιαίτερο πρόβλημα στη μετάβαση. Τα Windows σε αυτά τα laptops έκαναν περί τα 6 λεπτά να ξεκινήσουν. Όταν λέμε να ξεκινήσουν, εννοούμε να μπορείς να κάνεις δουλειά, όχι απλά να εμφανίσει την αρχική οθόνη. ΒΑΘΜΟΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ: 33%, δηλαδή το 1 στα 3 laptops δούλεψαν. Γιατί; Επειδή μόνο στο ένα από αυτά (το Samsung του 2011 – στο οποίο γράφω και αυτό το άρθρο) αναγνωρίστηκαν τα πάντα. Το Linux είναι άχρηστο στον υπολογιστή σου αν δεν αναγνωρίσει την κάρτα ήχου, την κάρτα δικτύου, την κάρτα οθόνης, τον εκτυπωτή. Και την κάρτα δικτύου, πάει στο καλό, το παρακάμπτεις. Αγοράζεις ένα usb wifi που να δουλεύει με Linux και καθάρισες. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με την κάρτα ήχου. Αυτή τη δουλειά θα κάνουμε όμως; Τα παλιά laptops έχουν ελάχιστες USB, συνήθως 2 με 3. Η μία είναι κατειλημμένη με το ποντίκι, θα έχω και άλλα πράγματα να κρέμονται απ’ έξω; Αν δεν αναγνωρίσει το εκτυπωτή, όμως, τι κάνεις; Απλά τον είπιες. Όχι, το να βρεις drivers στο Linux δεν είναι απλή υπόθεση. Είναι σκέτο υπόθετο. Ξέχνα το. Λοιπόν, στο laptop του 2006, το ξεχνάμε. Στο laptop του 2008 βάλαμε usb wifi, δεν το αναγνώρισε, ψάξαμε στα συρτάρια μας, βρήκαμε ένα άλλο, το αναγνώρισε και δουλεύει και το internet (γιούπι)! Ανεβάσαμε το ποσοστό επιτυχίας στο 66%. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ; Ναι, τα laptop τρέχουν πολύ γρηγορότερα. Μπουτάρουν στα 2μιση λεπτά (αντί για 6). Τρέχουν τις εφαρμογές σφαίρα. Το Photoshop portable για παράδειγμα που στα Windows έκανε να ανοίξει γύρω στα 4μιση λεπτά, ανοίγει στα 2. Όχι, δεν έχει Photoshop για Linux, το τρέχουμε μέσω του Wine που επιτρέπει σε ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εφαρμογές των windows να τρέχουν στο Linux. Ποιες; Δεν ξέρω. Δοκιμάζεις και αν τρέξει, έτρεξε. Προσέξτε, το GIMP είναι άθλιο. Καμία σχέση με το Photoshop. Το CHROME πρέπει να εγκατασταθεί χειροκίνητα και κάθε φορά που ξεκινάει για πρώτη φορά μετά το boot ζητάει κωδικό (password), αλλά αξίζει να το βάλεις. Είναι ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΟ - καμία σχέση με τα windows - και είσαι πασάς. Έχεις όλα τα “αγαπημένα” σου, όλα τα passwords, τα πάντα στην οθόνη σου. ΑΞΙΖΕΙ; Ναι, αξίζει και πάει πολύ γρήγορα, σαν να αγόρασες καινούριο υπολογιστή, αν θες να κάνει τις καθημερινές εργασίες. Για γραμματειακή υποστήριξη για παράδειγμα. Internet, επεξεργασία κειμένου, PDF, email και τέτοια. Αρκεί βέβαια να βλέπει τον εκτυπωτή σου. Αν όμως θες να τρέξεις ειδικά προγράμματα… πες στο παλιό σου laptop αντίο. Μπορείς να δοκιμάσεις, αν θες, να έχεις και τα δύο στον υπολογιστή σου και να κάνεις boot πότε από το ένα και πότε από το άλλο. Εγώ σπάνια κάνω boot στα windows και μόνο για κάποια συγκεκριμένα προγράμματα που δεν δουλεύουν στο Linux. Ταλαιπωρία θα μου πεις, αλλά από το να δώσω 700- 900 ευρώ για ένα γρήγορο Windows laptop, την προτιμώ καθώς δεν μου περισσεύουν τα λεφτά. Αν δεν ξέρετε πως και τι και θέλετε να αναθέσετε την αναζωογόνηση του laptop σας σε ειδικούς, επικοινωνήστε με την Xpert.gr (προφέρεται ΕΞ περτ) για να σας δώσουν προσφορά.
|
ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ (κάντε κλικ για να διαβάσετε άρθρα με το ίδιο θέμα): LAPTOP ΛΑΠΤΟΠ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ LINUX |
ΦΡΕΣΚΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΤα άρθρα που δημοσιεύτηκαν πριν από λίγο |
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗΤα άρθρα που ξετρέλαναν κόσμο |
ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑΤα άρθρα με τα χειρότερα views! |